Festiwal nauki w Enfield

British Science Week  to coroczny, tygodniowy festiwal nauki, inżynierii oraz matematyki w Wielkiej Brytanii. W trakcie BSW placówki oświatowe organizują wykłady i warsztaty, które w sposób prosty, jasny i przystępny przybliżają świat nauki.

W ramach tego przedsięwzięcia 12 marca 2016 grupa inżynierów, techników oraz naukowców STP odwiedziła Polską Szkolę Sobotnią w Enfield, gdzie przeprowadziliśmy wykłady oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Celem naszej wizyty było przybliżenie zagadnień naukowych, obecnych trendów badań oraz inspirowanie do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią.

Najmłodsi wychowankowie wzięli udział w warsztatach z recyklingu, nadając zwykle wyrzucanym przedmiotom drugie życie. Starsze dzieci dzięki warsztatom mikrobiologicznym dowiedziały się, na czym polega praca w laboratorium oraz jaką rolę pełnią mikroorganizmy w naszym życiu. Uczniowie klas 4–7 na warsztatach z fizyki światła dowiedziały się o zjawiskach, jakimi są kolory, barwy oraz światło. Natomiast uczniowie klas najstarszych uczestniczyli w wykładach popularnonaukowych: Crossrail podziemna kolej” i „Skrzydło, czyli jak lata samolot” oraz inspiracyjno-motywacyjnych: „Porażka, ciężka praca i dużo samozaparcia drogą do sukcesu” i „Szczęście – niezbędny element kariery”.

Serdecznie dziękujemy członkom oraz sympatykom STP, którzy przyczynili się do organizacji warsztatów: Magdalenie Sawickiej, Małgorzacie Kmiecickiej, Marii Kmiecickiej, Marcinowi Szponderowi, Roberto Quintanie, Marianowi Zastawnemu, Piotrowi Świebodzie, Kacprowi Więckowskiemu, Rafaelowi Delimacie oraz koordynatorce całego przedsięwzięcia – Ewelinie Wachnickiej.

Równie serdeczne dziękujemy firmie Unilever, za wsparcie materialne oraz gadżety dla uczniów.

Cieszy nas, iż projekt został przyjęty z ogromnym entuzjazmem. Kolejna wizyta będzie miała miejsce w październiku w Polskiej Szkole Sobotniej w Finchley.

W planach mamy również kolejną inicjatywę  – Dzień Nauki – przewidziany na  marzec 2017 roku, a do którego już dzisiaj przygotowujemy się razem z innymi organizacjami polonijnymi.

Jeżeli Twoja praca jest pasją, którą uwielbiasz się dzielić z innymi, jeżeli uważasz, że Twoja droga do kariery jest niezwykła i może zainspirować innych, to właśnie Ciebie potrzebujemy! Osoby, które chciałyby przeprowadzić warsztaty, wykłady bądź mogące asystować w trakcie zajęć prosimy o kontakt.

Relacja z wizyty w Enfield: https://www.youtube.com/watch?v=iWGA_2dw-SM

Zdjęcia: Wojtek Marek Wilczyński