STP na Kongresie Studentów w Leicester

“Celebrujemy tradycję, tworzymy przyszłość” to motto obchodów 75-lecia działalności naszego Stowarzyszenia, które świętowaliśmy w 2015 roku. Przyszłość to młodzież – odważna, pełna zapału, energii, entuzjazmu oraz ambicji. Takimi zdecydowanie są studenci pochodzenia polskiego studiujący na tutejszych uniwersytetach, którzy już po raz dziewiąty spotkali się w Leicester na corocznym Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Kongres to wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości oraz dyskusji na temat życia politycznego, kulturowego, naukowego oraz biznesowego w Polsce. Jest to również wyjątkowa okazja na osobiste spotkanie z przedstawicielami rządu oraz znanymi osobistościami życia publicznego.

Celem tegorocznego Kongresu było poszukiwanie sposobów na przełamywanie barier edukacyjnych, społecznych oraz politycznych w kształtowaniu przyszłych liderów. Gościem honorowym Kongresu był m.in. ambasador RP w Londynie Witold Sobków. Ponadto studenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach poprowadzonych przez dziennikarza Macieja Orłosia, wysłuchania debaty poprowadzonej przez publicystę i dziennikarza Jacka Żakowskiego z udziałem m.in. krytyka literackiego Przemysława Czaplińskiego oraz spotkać się z przedstawicielami największych polskich koncernów.

STP jako jedna z najstarszych organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii jest pomostem pomiędzy pokoleniami i z radością wspiera inicjatywy studentów, m.in. poprzez patronat nad tegoroczną edycją Kongresu. Z naszej inicjatywy zaproszenie na Kongres przyjął aktor Mateusz Damięcki, który wziął udział w dyskusji dotyczącej znaczenie kultury w życiu zawodowym oraz w osiąganiu sukcesów. Studenci mieli również możliwość porozmawiania z członkami Stowarzyszenia, m. in Prezesem – dr inż. Marianem Zastawnym (Inżynierem lotnictwa), mgr inż. Piotrem Passowiczem (Inżynierem geodezji) oraz dr inż. Eweliną Wachnicką (Mikrobiologiem) na temat możliwości rozwoju kariery zawodowej po ukończeniu studiów.

Niezwykli ludzie, niezwykła atmosfera, niezapomniane wspomnienia…. Będziemy tam za rok!