Nauka i naukowcy bez tajemnic. „Dzień Nauki – Polski wkład” w Londynie

Artykul ze strony (link)

Przed Polakami z Wielkiej Brytanii rysuje się niezwykła okazja do spotkania polskich naukowców z Wysp. Wydarzenie „Dzień Nauki – Polski Wkład” odbędzie się w niedzielę, 19 marca 2017 roku w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. O atrakcjach tego wyjątkowego dnia z jedną z organizatorek ze Stowarzyszenia Techników Polskich dr inż. Eweliną Wachnicką rozmawia Anna Rączkowska.

Celem wydarzenia jest prezentacja dokonań polskich naukowców, w większości mieszkających i pracujących na co dzień w Wielkiej Brytanii.

“Uważamy, że ich wkład w światową naukę warto zaprezentować zarówno wśród polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, jak też w społeczeństwie brytyjskim. W ten sposób chcemy zmieniać wizerunek Polonii wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii, a także inspirować młodych do zainteresowania się nauką” – zachęcają organizatorzy.

Konferencję otworzy wykład prof. Michała Kleibera z Polskiej Akademii Nauk na temat stanu nauki w Polsce. Podczas “Dnia Nauki” m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu Oksfordzkiego odpowie na pytanie, czy można ufać robotom, prof. Magdalena Żernicka-Goetz z Uniwersytetu w Cambridge opowie o roli przeznaczenia w życiu człowieka, a dr Marek Kukuła z Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich wyjaśni, dlaczego kosmosowi zawdzięczamy smartfony.

To jednak tylko niewielka część programu “Dnia Nauki – Polski Wkład”, pierwszego tego typu wydarzenia w Londynie?
Dr inż. Ewelina Wachnicka: -Tak, to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Polonię w Wielkiej Brytanii. Zorganizowały je cztery organizacje: Stowarzyszenie Techników Polskich, Polonium Foundation, Polski Uniwersytet Na Obczyźnie i Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie. Celem tego dnia jest popularyzacja nauki, dzięki wykorzystaniu potencjału tychże organizacji.

A mamy czym się pochwalić…
– Zgadza się, chcemy pokazać, jakie ogromne osiągnięcia mają nie tylko polscy naukowcy w Polsce, ale również ci mieszkający i żyjący w Wielkiej Brytanii, bo tutaj jesteśmy, tutaj tworzymy.

Dr inż. Ewelina Wachnicka z młodymi naukowcami. (Fot. Prywatne archiwum Eweliny Wachnickiej)

Stowarzyszenie Techników Polskich miało już doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla szerokiej publiczności. Od półtora roku współpracujemy z polskimi szkołami sobotnimi, w których organizujemy warsztaty dla uczniów – i to z najróżniejszych dziedzin mikrobiologii, geologii. Rodzice i władze szkoły bardzo ciepło przyjęli naszą inicjatywę. Odzew jest tak ogromny, że mamy harmonogram już na najbliższe trzy lata.

„Science Day – Poland’s Contribution”, czyli “Dzień Nauki – Polski Wkład” organizowany jest w ramach British Science Week?
-Tak, czyli corocznego Brytyjskiego Festiwalu Nauki. W tym czasie w różnych brytyjskich instytucjach naukowych, firmach i na uczelniach odbywają się otwarte imprezy dla szerszej publiczności.

I taki też charakter będzie miała impreza w POSK w Londynie?
-Tak, dokładnie. To będzie dzień, w którym naprawdę każdy coś znajdzie dla siebie. Nie jest to tylko impreza dla osób o bardzo ścisłych umysłach. Tym bardziej, że naukowcy, którzy będą prowadzić wykłady, zajęcia czy warsztaty mają niezwykły dar przekazywania wiedzy po pierwsze w sposób przystępny, a po drugie mają talent do zarażania słuchaczy swoją pasją, do inspirowania. Tym bardziej, że z dokonaniami wybitnych umysłów stykamy się każdego dnia, od rozmów przez smartfony po podgrzewanie jedzenia w mikrofalówkach, czy używanie specjalnych programów komputerowych.

Odkryją Państwo zatem tajemnice funkcjonowania urządzeń codziennego użytku?
– Między innymi, ale zadbaliśmy także o możliwość spotkania i posłuchania ich wykładów z zakresu neurobiologii, psychologii, chemii, a nawet inżynierii lądowej.

I to wszystko w przystępny sposób, jak Pani zapewnia?
– Goście wydarzenia będą mogli też wziąć udział w warsztatach, podczas których zbudują sondę kosmiczną, zaprojektują samojeżdżący samochód, nauczą się jak konstruować budynków czy mosty z… makaronu.

Będzie więc sporo zabawy? A żeby przekonać się, czy łatwiej buduje się most z surowego, czy ugotowanego makarony warto po prostu przyjść?
-Tak, nie wszystko można zdradzić. Sama chętnie to zobaczę. A przez zwykłą zabawę pokaże się dzieciom, w jaki sposób każdego dnia zastosować można matematykę z lekcji w szkole.

Każdy więc znajdzie coś dla siebie, wspomnieliśmy już o wykładach i warsztatach dla dzieci…
– Impreza została podzielona na trzy części, a mianowicie, wykłady, warsztaty i specjalne pokazy. Wykłady zainteresują z pewnością bardziej dorosłych gości. Warsztaty mamy dla każdego, bo i dla 5-latków, jak i 18-latków i starszych. Pokazy i eksperymenty są otwarte dla wszystkich. Będzie można sobie wejść na salę, porozmawiać, dotknąć, zobaczyć i doświadczyć.

Dr inż. Ewelina Wachnicka z młodymi naukowcami. (Fot. Prywatne archiwum Eweliny Wachnickiej)

Czym Pani zachęci Polaków do nauki?
– Ja jestem mikrobiologiem, ekspertem do szacowania zagrożenia mikrobiologicznego, wspólnie z dziećmi lub starszymi gośćmi będziemy poznawali tajemniczy świat mikroorganizmów. Będziemy patrzeć od mikroskopem, przygotowałam wielkie maskotki mikroorganizmów, dzieci dowiedzą się o roli poszczególnych bakterii, że nie wszystkie są groźne i że stosuje się je w przemyśle. Przy okazji zdradzimy, dlaczego tak bardzo ważne jest mycie rąk. Maluchy będą mogły jak naukowcy sprawdzić, czy dobrze umyły ręce.

Most ze spaghetti, odkrywanie świata mikroorganizmów, co jeszcze będzie można odkryć w tym dniu?
– Przygotowaliśmy zajęcia z recyklingu. I tutaj będziemy dawali „drugie życie” przedmiotom, które pozornie są już niepotrzebne. Dzieci będą mogły dać pole do popisu swojej kreatywności. Dla dużo starszych uczestników proponujemy warsztaty z seksuologii i te zajęcia w odróżnieniu od innych będą prowadzone w języku polskim.

Prowadzącymi będą tylko Polacy?
-Tak, ponieważ chcemy popularyzować dokonania Polaków. Co jest dla mnie szczególnie ważne, to fakt, że ta impreza młodym ludziom, młodym Polakom, którzy jeszcze się uczą, daje możliwość spotkania z ludźmi nauki, zadawania im pytań, być może pomoże to przy wyborze studiów i rozwoju dalszej kariery. Młodzież dowie się między innymi, co to znaczy studiować matematykę, co to znaczy być studentem biologii. A my będziemy w stanie dać pewne wskazówki.

Impreza prowadzona będzie w budynku POSK. Czy gościć będą Państwo także cudzoziemców?
– Naturalnie, zajęcia prowadzone będą głównie po angielsku. Mogą więc przyjść wszyscy, zaprosić swoich przyjaciół z innych krajów. Wszyscy są mile widziani – i dorośli i dzieci, to dzień dla całej rodziny.

Dziękuję za rozmowę.

“Dzień Nauki – Polski Wkład” odbędzie się w godz. 11:00-18:00, 19.03 w POSK Hammersmith (238-246 King St, London W6 0RF).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.welcome2science.pl. Udział w wykładach możliwy jest po zarejestrowaniu się na tej stronie internetowej.