Targi Rzeczy Ładnych 2018

Polscy artyści i rzemieślnicy ma Wyspach tworzą rzeczy ładne, dobrze wykonane i nawiązujące do polskich tradycji i obyczajów. Po raz piąty Stowarzyszenie Techników Polskich zorganizowało Targi Rzeczy Ładnych.

Ideą Targów było pokazanie polonijnej twórczości i uświadomienie, że polskie wyroby to ładne i estetyczne przedmioty takie jak ceramika, poduszki, zabawki dla dzieci, biżuteria, kartki, lampy, plakaty, druki, galanteria ślubna – rzeczy unikalne, funkcjonalne. Do tego zaprojektowane i wykonane są z pieczołowitością, a co najważniejsze – są na wyciągnięcie ręki i każdy może je mieć w przystępnej cenie. Targi odbyły się w POSK 10 listopada 2018. W programie stoiska rękodzielników i warsztaty technik twórczych.

Targi miały rozbudzić apetyt na piękne i funkcjonalne przedmioty. Aby zwiększyć zainteresowanie imprezą, połączyliśmy część targową z częścią edukacyjną, włączając w program serię kreatywnych warsztatów dla dzieci i dorosłych.

– Nawiązaliśmy kontakty z twórcami i rękodzielnikami takich branż jak biżuteria, zdrowie i uroda, robótki ręczne we wszystkich odsłonach, zabawki dla dzieci – mówi Małgorzata Pogorzelska, dyrektor Akademii Design, organizatorka Targów.

W programie warsztatów znalazło się między innymi: tworzenie kolorowych ozdób do pokoju dziecięcego tak zwanych łapaczy snów. Dzieci biorące udział w tych warsztatach rozwijały swoją wyobraźnię i w kolorowe tasiemki, wełenki i sznurki wplatały koraliki, ozdoby i wspomnienia. Kolejna oferta dla najmłodszych to propozycja w przeddzień setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Uczestnicy stworzyli obrazy z mapą ojczyzny, wykorzystując do pracy skarby polskiej przyrody. Przy powstawaniu prac prowadzona była rozmowa o ukształtowaniu terenu, o tym jak wyglądają granice Polski, o historii i o tym, kim są polscy sąsiedzi. Warsztaty dla dzieci poprowadziła Ania Konieczna.

Dla dorosłych organizatorzy przygotowali warsztaty niezwykle popularnego w ostatnich latach stylu zdobienia mebli Shabby Chic. – Pokazaliśmy, jak malować, patynować i postarzać, jak stosować techniki złocenia płatkami złota oraz techniki starego srebra. Wszystko po to, by uczynić cudo ze starego mebla – mówi Małgorzata Pogorzelska.
W programie znalazł się też warsztat „Las w słoiku” – tworzenie namiastki leśnego ekosystemu w miniaturze. Uczestnicy dowiedzieli się skąd wziął się pomysł zamykania roślin w naczyniu i nauczyli, jak komponować taki miniaturowy las. Warsztaty poprowadziła Jagoda Makowska.

Swoje święto na Targach będą miały też kolorowe, duże i małe pompony. Pod nazwą „Pomponiady” przypomniany został prosty do wykonania poczciwy pompon i jego zaskakujące zastosowanie w pomysłowych dekoracjach.