Rejs „Śladami Dokonań Polskich Inżynierów”

Mamy wielką przyjemność poinformować, że STP objęło Patronatem Honorowym fascynującą inicjatywę rejsu „Śladami Dokonań Polskich Inżynierów” realizowaną przez Dominikę Wołejszo i Łukasza Magdziarza. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z opisaną poniżej ideą rejsu oraz do jego wsparcia za pomocą strony https://zrzutka.pl/2tw6hm.

REJS

„ŚLADAMI DOKONAŃ POLSKICH INŻYNIERÓW”

W setną rocznicę podjęcia decyzji o budowie portu Gdynia

Czy macie Państwo świadomość,  że firmy produkujące najlepsze i najdroższe zegarki na świecie: Czapek Geneve i Patek Philippe założyli Polacy? Czy wiecie że silniki do legendarnych aut marki Aston Martin projektował polski inżynier Tadeusz Marek, a fabryki Jaguara są zaopatrywane  przez polskie firmy? To nie wszystko. Budowę najsłynniejszego Kanału Sueskiego nadzorował Stanisław Janicki, a najwyżej położoną linię kolejową budował Ernest Malinowski!

Bardzo wielu wybitnych polskich inżynierów i wynalazców zasłynęło w świecie ze swoich osiągnięć.  W naszym kraju  mało się o tym mówi,  a często nawet  sami właściciele znanych firm nie wiedzą o historycznych źródłach swojego sukcesu. Dlatego postanowiliśmy zrealizować projekt, który przywróci pamięć o wybitnych Polakach oraz  ich osiągnięciach. Chcemy przypomnieć światu,  że wiele znaczących odkryć i wynalazków nigdy by nie powstało,  gdyby nie Polscy inżynierowie.

Postanowiliśmy zorganizować rejs „Śladami Dokonań Polskich Inżynierów” promujący Polaków, którzy przyczynili się do globalnego rozwoju technologicznego, a zostali zapomniani we własnym kraju, lub nie zostali w nim zauważeni. Oni  poprzez swoją twórczą działalność  promowali Polską naukę i kulturę, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na całym świecie.

Rozpoczęcie rejsu planowane jest na rok 2020, czyli w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. W październiku 1920 roku, zapadła bowiem decyzja o rozpoczęciu budowy portu i miasta Gdyni, co przyczyniło się do ogromnego rozwoju cywilizacyjnego całego kraju. Wkład pracy i wybitne zasługi polskich inżynierów były oczywiste.

Do realizacji tego przedsięwzięcia posłuży zakupiony w zeszłym roku przez nas 15 metrowy jacht  znajdujący się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jacht ten jest po tragicznych przejściach spowodowanych przez największy huragan w historii i wymaga remontu, który przywróci mu dawną świetność.

Przeprowadziliśmy już wstępne prace przygotowawcze w postaci wydobycia go z wody, osuszenia, oczyszczenia i wstępnego naprawienia uszkodzeń kadłuba.  Obecnie potrzebujemy wsparcia w dalszych pracach remontowych, dlatego zwracamy się do firm i instytucji (z polską historią w tle)  oraz ludzi dobrej woli o konkretną pomoc zarówno finansową, patronacką  jak i rzeczową z nadzieją, że staną się one częścią tego przedsięwzięcia.

Do realizacji naszego projektu zapraszamy wyjątkowych partnerów i media. Chcemy, aby całość miała oprawę godną misji jakiej się podejmujemy. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasz projekt ma ogromną wartość społeczną, marketingową oraz medialną, a udział w nim przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom.

W dobie rosnącego w Europie i na  świecie patriotyzmu gospodarczego, uwypuklenie roli Polaków w rozwoju istniejących lub wchodzących na polski rynek firm, jest jak najbardziej zasadne.

Szlak  rejsu będzie promował historycznie twórczą ideę, a także  naszych  partnerów we wszystkich miejscach do których dotrze nasz jacht. Jesteśmy przekonani, że gospodarze portów  będą czynnie wspierać naszą inicjatywę promując jednocześnie  własne kraje.

O pomysłodawcach projektu:

Jestem twórczo spełnionym architektem. Zaprojektowałem w Polsce wiele znaczących obiektów użyteczności publicznej i prywatnej. W trakcie mojej kariery często zdawałem sobie sprawę, że jestem kontynuatorem technicznej myśli zapoczątkowanej przez swoich poprzedników. Zastanawiałem się w jaki sposób uhonorować  ich  wkład w globalny rozwój gospodarczy, a jednocześnie promować następców – często niedocenianych we własnym kraju. Wraz z moją dziewczyną –  socjologiem, która jest twórcą formuły i pomysłodawcą idei, postanowiliśmy zorganizować rejs upamiętniający dokonana polskich inżynierów   oraz odwiedzić miejsca w których zachowały się ślady ich twórczej pracy. Chcemy również podziękować tym krajom i firmom, które udzieliły im wsparcia i umożliwiły naukowy rozwój także w  trudnych czasach na emigracji.  Ludzie ci odwdzięczali się swoim mecenasom wspaniałymi przedsięwzięciami, zmieniającymi często oblicze całego goszczącego ich kraju. Jesteśmy gotowi poświęcić nasz czas, zapał i pasję, na realizację tej ważnej oraz szlachetnej idei.