Mamy wielką przyjemność poinformować, że STP objęło Patronatem Honorowym fascynującą inicjatywę rejsu „Śladami Dokonań Polskich Inżynierów” realizowaną przez Dominikę Wołejszo i Łukasza Magdziarza. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z opisaną poniżej ideą rejsu oraz do jego wsparcia za pomocą strony https://zrzutka.pl/2tw6hm.
REJS
„ŚLADAMI DOKONAŃ POLSKICH INŻYNIERÓW”
W setną rocznicę podjęcia decyzji o budowie portu Gdynia
Czy macie Państwo świadomość, że firmy produkujące najlepsze i najdroższe zegarki na świecie: Czapek Geneve i Patek Philippe założyli Polacy? Czy wiecie że silniki do legendarnych aut marki Aston Martin projektował polski inżynier Tadeusz Marek, a fabryki Jaguara są zaopatrywane przez polskie firmy? To nie wszystko. Budowę najsłynniejszego Kanału Sueskiego nadzorował Stanisław Janicki, a najwyżej położoną linię kolejową budował Ernest Malinowski!
Bardzo wielu wybitnych polskich inżynierów i wynalazców zasłynęło w świecie ze swoich osiągnięć. W naszym kraju mało się o tym mówi, a często nawet sami właściciele znanych firm nie wiedzą o historycznych źródłach swojego sukcesu. Dlatego postanowiliśmy zrealizować projekt, który przywróci pamięć o wybitnych Polakach oraz ich osiągnięciach. Chcemy przypomnieć światu, że wiele znaczących odkryć i wynalazków nigdy by nie powstało, gdyby nie Polscy inżynierowie.
Postanowiliśmy zorganizować rejs „Śladami Dokonań Polskich Inżynierów” promujący Polaków, którzy przyczynili się do globalnego rozwoju technologicznego, a zostali zapomniani we własnym kraju, lub nie zostali w nim zauważeni. Oni poprzez swoją twórczą działalność promowali Polską naukę i kulturę, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na całym świecie.
Rozpoczęcie rejsu planowane jest na rok 2020, czyli w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. W październiku 1920 roku, zapadła bowiem decyzja o rozpoczęciu budowy portu i miasta Gdyni, co przyczyniło się do ogromnego rozwoju cywilizacyjnego całego kraju. Wkład pracy i wybitne zasługi polskich inżynierów były oczywiste.
Do realizacji tego przedsięwzięcia posłuży zakupiony w zeszłym roku przez nas 15 metrowy jacht znajdujący się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jacht ten jest po tragicznych przejściach spowodowanych przez największy huragan w historii i wymaga remontu, który przywróci mu dawną świetność.
Przeprowadziliśmy już wstępne prace przygotowawcze w postaci wydobycia go z wody, osuszenia, oczyszczenia i wstępnego naprawienia uszkodzeń kadłuba. Obecnie potrzebujemy wsparcia w dalszych pracach remontowych, dlatego zwracamy się do firm i instytucji (z polską historią w tle) oraz ludzi dobrej woli o konkretną pomoc zarówno finansową, patronacką jak i rzeczową z nadzieją, że staną się one częścią tego przedsięwzięcia.
Do realizacji naszego projektu zapraszamy wyjątkowych partnerów i media. Chcemy, aby całość miała oprawę godną misji jakiej się podejmujemy. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasz projekt ma ogromną wartość społeczną, marketingową oraz medialną, a udział w nim przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom.
W dobie rosnącego w Europie i na świecie patriotyzmu gospodarczego, uwypuklenie roli Polaków w rozwoju istniejących lub wchodzących na polski rynek firm, jest jak najbardziej zasadne.
Szlak rejsu będzie promował historycznie twórczą ideę, a także naszych partnerów we wszystkich miejscach do których dotrze nasz jacht. Jesteśmy przekonani, że gospodarze portów będą czynnie wspierać naszą inicjatywę promując jednocześnie własne kraje.
O pomysłodawcach projektu:
Jestem twórczo spełnionym architektem. Zaprojektowałem w Polsce wiele znaczących obiektów użyteczności publicznej i prywatnej. W trakcie mojej kariery często zdawałem sobie sprawę, że jestem kontynuatorem technicznej myśli zapoczątkowanej przez swoich poprzedników. Zastanawiałem się w jaki sposób uhonorować ich wkład w globalny rozwój gospodarczy, a jednocześnie promować następców – często niedocenianych we własnym kraju. Wraz z moją dziewczyną – socjologiem, która jest twórcą formuły i pomysłodawcą idei, postanowiliśmy zorganizować rejs upamiętniający dokonana polskich inżynierów oraz odwiedzić miejsca w których zachowały się ślady ich twórczej pracy. Chcemy również podziękować tym krajom i firmom, które udzieliły im wsparcia i umożliwiły naukowy rozwój także w trudnych czasach na emigracji. Ludzie ci odwdzięczali się swoim mecenasom wspaniałymi przedsięwzięciami, zmieniającymi często oblicze całego goszczącego ich kraju. Jesteśmy gotowi poświęcić nasz czas, zapał i pasję, na realizację tej ważnej oraz szlachetnej idei.