STP@80 – Kongres Polskich Inżynierów w UK

W dniach od 28 do 30 października 2021 odbył się trzydniowy Kongres Polskich Inżynierów w UK zorganizowany z okazji 80-tej rocznicy powstania Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. Głównym motywem Kongresu była tematyka zmiany jako jedynej stałej w naszym życiu.

Kongres rozpoczęły dwa panele dyskusyjne online na których pojawili się wirtualnie inżynierowie z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Polski oraz wielu zakątków Wielkiej Brytanii. Pierwsza dyskusja dotyczyła potencjału Big Data, wykorzystywaniu dostępnych narzędzi przydatnych do przeprowadzenia inteligentnej analizy danych, a także technologicznych możliwości jakie niesie ze sobą zastosowanie sztucznej inteligencji w przyszłości.

Drugi panel poświęcony był wymianie doświadczeń związanych z pracą na międzynarodowych projektach i w wielokulturowym środowisku, oraz o przekształcaniu się granic, w dosłownym i metaforycznym znaczeniu, które otwierają inżynierom różne możliwości działania.

Drugiego dnia obchodów jubileuszowych odbyło się uroczyste przyjęcie w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie. Zaproszonych gości powitali przemówieniami Vice Konsul Radosław Gromski oraz Prezes STP Anna Kopyto. Wkrótce potem, Vice Prezes Piotr Świeboda opowiedział o misji, historii i ostatnich wydarzeniach z życia Stowarzyszenia. Gwoździem programu była prezentacja wstępnych wniosków z prac nad Raportem Technicznym: Uwolnić Potencjał. Raport o Polkach pracujących w STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) w Wielkiej Brytanii. Powierniczka Stowarzyszenia Mirosława Michniewicz opowiedziała o obrazie Polki jaki wyłania się ze zgromadzonych danych- ile ma lat, co ją inspiruje i motywuje do działania, czy czerpie satysfakcję z pracy zawodowej, jakie stoją przed nią wyzwania i perspektywy, co skłoniło ją do emigracji? Zakończenie prac nad Raportem Technicznym oraz jego publikacja zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

Następnie, Sekretarz Marian Zastawny wręczył dyplomy uznania oraz odznaki – dwie srebrne, dla Mirosławy Michniewicz i Aliny Antonik, za ich zaangażowanie w realizację projektów STP, oraz złotą dla Małgorzaty Kmiecickiej, za wieloletnią działalność na rzecz Stowarzyszenia, a w szczególności, za wkład w organizację comiesięcznych spotkań z cyklu Czwartek 4 You.

Część oficjalna zakończyła się gratulacjami złożonymi osobiście przez Prezesa Zjednoczenia Polskiego Prof. Dr Włodzimierza Mier-Jędrzejowicza, Dyrektor Instytutu Budownictwa Uniwerytetu Zielonogórskiego Dr hab. inż. Beatę Nowogońską, Vice Prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Dr inż. Andrzeja Pawłowskiego, mgr inż. Andrzeja Bielawskiego reprezentującego Europejską Federację Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo Technicznych oraz Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech oraz wręczeniem przez Agatę Ura ceramicznego logo Stowarzyszenia Techników Polskich wykonanego we Włoszech.

W ostatni dzień Kongresu, Członkowie i Sympatycy STP spotkali się na nieformalnym lunch’u w Darwin Brasserie mieszczącej się na 36 piętrze budynku Sky Garden. Po posiłku odbyło się zwiedzanie podniebnych ogrodów i podziwianie widoków na panoramę Londynu.