Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Czwartek 4 You.

Pierwszy po wakacyjnej przerwie Czwartek zapowiada się niesamowicie ciekawie. Jan Sprengel, magister Inżynier w dziedzinie Inżynierii Mechanicznej przedstawi wykład pt. „Marzenie energii fuzyjnej – dlaczego zawsze 30 lat od nas?”

W ramach prezentacji przybliży widowni temat fuzji jądrowej oraz opowie jak naukowcom udało się „zabutelkować” słońce. Wyjaśni również czym zajmuje się w UK Atomic Energy Authority oraz dlaczego małe centrum badawcze w Culham pod Oxfordem jest najgorętszym miejscem w Układzie Słonecznym!!! Na koniec Jan pokaże słuchaczom jak ogromne wyzwania inżynieryjne muszą być pokonane aby postawić pierwszą na świecie elektrownię fuzyjną i odpowiedzieć na kluczowe pytanie – dlaczego energia fuzyjna, już od ponad półwiecza, jest zawsze 30 lat od nas?

Kilka słów od Jana: Do UK przeprowadziłem się na studia – w 2021 ukończyłem magistra (MEng)  na Uniwersytecie w Bath, w dziedzinie Inżynierii Mechanicznej. W ramach studiów spędziłem 'sandwich year’ pracując dla Science and Technology Facilities Council (STFC) nad systemami elektromagnetycznymi potrzebnymi do eksperymentów dla CERNu, ESS, etc. Po ukończeniu studiów podjąłem pracę dla UK Atomic Energy Authority, rządowej firmy specjalizującej się w badaniach i komercjalizacją fuzji jądrowej. Aktualnie pracuję nad projektem klatki magnetycznej reaktora pierwszego brytyjskiego prototypu elektrowni fuzyjnej której planowane otwarcie przewidziane jest na 2040.

Czwartek 4 You is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
 Topic: Marzenie Energii Fuzyjnej
Time: Oct 27, 2022 07:00 PM London
 Meeting ID: 859 7869 5127
Passcode: 173394

EVENT INFO :