Popularyzacja Nauki

STP aktywnie włącza się w inicjatywy mające na celu popularyzację nauki, technologii, inżynierii i matematyki w społeczeństwie. Zainicjowany przez nas projekt zakłada prowadzenie warsztatów oraz wykładów dla dzieci i młodzieży w polskich szkołach sobotnich oraz polskich domach kultury w Wielkiej Brytanii.

Wykłady oraz warsztaty organizowane są przez członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. Zajęcia odbywają się w ramach British Science Week – największego w Wielkiej Brytanii festiwalu nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Ich celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży zagadnień naukowych, obecnych trendów badań oraz inspirowanie do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. Zagadnienia poruszane w trakcie wykładów oraz warsztatów wybiegają poza system szkolnictwa, stanowiąc jego uzupełnienie oraz wzbogacenie. Warsztaty poruszają tematykę z zakresu mikrobiologii, światła i barw, recyklingu oraz dzieci klas 7 – 11 w formie wykładów. Wykłady mają zazwyczaj charakter popularno-naukowy oraz inspiracyjno-motywacyjny.

Zajęcia prowadzone są przez inżynierów oraz naukowców pochodzenia polskiego pracujących w Wielkiej Brytanii, co daje wychowankom możliwość przyswojenia słownictwa naukowo-technicznego w języku polskim.

Warsztaty

Tytuł zajęć: CHEMIA

Imię i nazwisko: Dr Zbigniew A. Szydło

Biografia prowadzącego: Ur. w Londynie w 1949r.  Wykształcenie:  Ellerslie JM School (Shepherds Bush), Latymer Upper School (Hammersmith), Imperial College BSc, MSc, ACGI, University College, London, (PhD).  Doktorat na wydziale Historii i Filozofii Nauki uzyskany w 1992r na uniwersytecie londyńskim.  Temat pracy (tłumaczenie) : Michał Sędziwój – Życie i Praca.  Od 1975r. nauczyciel chemii w Highgate School (założona w 1565r przez rycerza Sir Roger Cholmeley).  Harcmistrzem (od 1976r.) w emigracyjnym ZHP.

Opis zajęć: Referat  pt. “Magia Chemii” przedstawia wiele ważnych aspektów chemii – zarówno historycznych jak i współczesnych. Podstawą pokazu są eksperymenty chemiczne, które pokazywane są w żywiołowy i autorytatywny sposób. Podczas referatu wspomniane będą osiągnięcia polskich naukowców/filozofów np. Sędziwój, Śniadecki, Łukasiewicz, Wróblewski, Olszewski.

Grupa wiekowa: 7+

Czas trwania: 1.25 h

Szydlo

Tytuł zajęć: BIM – Building Information Modeling

Imię i nazwisko: Piotr Dudek, MEng  EUR Ing  CEng MICE & PIIB oraz osoby wspierające: Arek Piotrowski, Anna Gola, Przemek Paluch, Ireneusz Kisilewicz, Michał Bogusiak

Biografia prowadzących:

Piotr Dudek: Absolwent Technikum Budowlanego w Bochni, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chartered Engineer ICE – Institution of Civil Engineers UK, Euro Inżynier FEANI Federation of Professional Engineers in EU, Członek Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwaw PL, posiadacz polskich uprawnień budowlanych. Prezes STP w latach 2012 do 2015, współzałożyciel (rok 2006) oraz wykładowca Akademii Technicznej w STP UK. Prelegent na wielu konferencjach oraz wykładowca na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu Kierunek: BIM Manager – nowoczesne zarządzanie inwestycjami budowlanymi. Więcej info na tronie: http://www.dudekengineering.eu/

Arkadiusz Piotrowski: Absolwent London South Bank Univeristy w kierunku Civil Engineering oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w specjlalizacji Budownictwo Komunikacyjne. Członek Institution of Civil Engineers (ICE), Asystent Reprezentanta ICE na Polskę w latach 2015 do 2016. Członek grupy eksperckiej Industrial Advisory Panel, mentor oraz prelegent w London South Bank University. Członek STP oraz wykładowca w Polskich Szkołach Sobotnich. Obecnie pracuje jako inżynier w zespole projektowym na największym obecnie projekcie drogowym w Angli – „A14 Cambridge to Huntingdon”.

Opis zajęć:

Zajecia prowadzone przez pasjonatów nowoczesnych technologii, używanych w budownictwie a jednocześnie, osoby pracujące zawodowo na największych inwestycjach budowlanych.
Wykłady/warsztaty maja na celu przybliżenie dzieciom tematyki nowoczesnego budownictwa, w którym, używa się w dzisiejszym świecie takich technologii, jak: wirtualna rzeczywistość, rozszerzana rzeczywistość, sztuczna inteligencja, druk 3D, drony itd., co wszystko skalda się na proces BIM. Dzieci, po krótkim wykładzie na temat BIM, mogą spróbować poruszać się w VR, zobaczyć drukarkę 3D w pracy a na koniec współzawodniczyć ze sobą w układaniu klocków Lego BIM udowadniając przewagę nowoczesnych technologii nad tradycyjnym budownictwem.

Grupa wiekowa: 6-15 lat

Czas trwania: 45-90 minut

Piotr Dudek

 MG 4641
Arkadiusz Piotrowski

Tytuł zajęć: MIKROBIOLOGIA

Imię i nazwisko: Dr inż. Ewelina Wachnicka

Biografia prowadzącego: mikrobiolog, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Doświadczenie zawodowe zdobyła w firmach oraz instytucjach naukowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii oraz Grecji. Od 4 lat pracuje w dziale R&D firmy Unilever. Ewelina współpracuje z naukowcami rożnych dziedzin przy tworzeniu produktów takich jak lody i herbaty. Doradztwo w formulacji nowych produktów, doborze parametrów technologicznych, warunków przechowywania, transportu, dokonywanie analiz mikrobiologicznych oraz ustalanie i nadzorowanie przebiegu badań – to tylko niektóre zadania jej codziennej pracy.

Ponadto Ewelina jest aktywnym Ambasadorem STEM. Uczesniczy w festiwalach naukowych, zwiekszając świadomość konsumentów na temat bezpieczeństwa żywnosci oraz organizując zajęcia z mikrobiologii dla dzieci polskich szkół sobotnich. Współorganizatorka pierwszego na wyspach brytyjskich “Dnia Nauki” podkreślającego wkład Polskich naukowców w rozwój światowej nauki.

Finalistka plebiscytu “Polka100” zorganizowanego przez polską ambasadę w Londynie z okazji setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Opis zajęc: Zajęcia przybliżają dzieciom świat mikrobiologii – rodzaje mikroorganizmów, zastosowanie w życiu codziennym oraz ich negatywny wpływ. Dzieci poznają przykłady produktów spożywczych, które powstają przy pomocy bakterii oraz drożdży. W interaktywnej części zajęć dzieci wykonują doświadczenie, które pomaga ocenić precyzję mycia rąk (przy okazji prowadzący przypomina kiedy i dlaczego należy myć dłonie), dopasują maskotki w kształcie mikroorganizmow do przygotowanych kart oraz obejrzą wcześniej przygotowane preparaty z drobnoustrojami pod mikroskopem.

Grupa wiekowa: 6 – 9 lat

Czas trwania: 45 minut

 

Wachnicka

Tytuł zajęć: LOTNICTWO

Imie i nazwisko Dr inż. Marian Zastawny:

Biografia prowadzacego: Marian Zastawny jest pracującym inżynierem lotnictwa specjalizującym się w dziedzinie komputerowej aerodynamiki. Fascynuje go wszytko co lata i korzysta z każdej możliwej okazji, aby podzielić się swoją pasją z innymi. Ponadto, Marian jest silnie zaangażowany w działalność społeczną w ramach Stowarzyszenia Techników Polskich (STP) w Wielkiej Brytanii, którego był prezesem w latach 2015-2018.

Opis zajęc: Zajęcia przybliżają dzieciom zagadnienia związane z tematyką lotnictwa oraz projektowania. Podczas wprowadzenia przedstawiane są podstawowe pojęcia takie jak siła nośna, ciąg, itd., a następnie dzieci samodzielnie wykonują swoje modele samolotów. W drugiej części zajęć modele poddawane są testom, a wyniki analizie, dzięki czemu można się dowiedzieć jak zbudować doskonały samolot z papieru…

Grupa wiekowa: 6-12

Czas trwania: 45-90 minut

 

Zastawny

Tytuł zajęć: RECYKLING

Imie i nazwisko: mgr arch. Maria Kmiecicka, mgr inż. Małgorzata Kmiecicka

Biografia prowadzącego: Maria jest architektem. Ukończyła Architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Swoje doświadczenie zdobywała w Polsce, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Na co dzień mama dwójki synów.

Małgorzata jest projektantem instalacji HVAC. Ukończyła Inżynierię Środowiska na Politechnice Krakowskiej. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Techników Polskich oraz jednym z organizatorów serii spotkań „Czwartek 4 You”.

Siostry Kmiecickie od zawsze pasjonują się ekologią oraz tym jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Każda z nich zagłębia się w swojej branży w tematy związane z ekologią oraz ochroną środowiska. Na co dzień starają się projektować budynki i instalacje jak najbardziej możliwie przyjazne środowisku. Zawsze tworzą zgrany duet i uzupełniają się wzajemnie.

Opis zajęć: Zajęcia manualne podczas których dzieci mają za zadanie uświadomić sobie, że zabawki można stworzyć praktycznie z każdej rzeczy. Zwykły śmieć, który na co dzień trafia do kosza powinien mieć szanse na „drugie życie”. Kreatywność dzieci jest niesamowita i jak się okazuje z rolki po papierze toaletowym można stworzyć całe Zoo, a z papierowych pudełek miasto…

Grupa wiekowa: 6-7lat

Czas trwania: 90 minut

 

Kmiecicka

Tytuł zajęć: SKANOWANIE LASEROWE 3D

Imie i nazwisko mgr inz. Piotr K. Passowicz MInstCES

Biografia prowadzacego:

Jestem geodeta specjalizujacym sie w trojwymiarowym skanowaniu laserowym. Pracuje dla najwiekszej w Wielkiej Brytanii firmie inzynierii cywilnej. Moje zadania obejmuja: skanowanie obiektow inzynierii cywilnej takich jak: mosty, drogi, tunele, oraz wszelakiego rodzaju budynki, a nastepnie tworzenie wirualnego modelu 3D w/w budowli w programach CAD.

W wolnym czasie podrozuje, forografuje, uprawiam turystyke rowerowa, piesza oraz narciarstwo.

Lubie dzielic sie zdobyta wiedza i doswiadczeniem oraz zarazac innych swoimi pasjami dlatego chetnie  prowadze zajecia w Polskiej szkole sobotniej

Grupa wiekowa: 15-19 lat

Czas trwania: 45min

Passowicz

Wykłady

Tytuł zajęć: JAK POWSTAJĄ DROGI

Imie i nazwisko: Mgr inż. (MEng CEng) Filip Ignaszewski

Biografia prowadzacego: Filip Ignaszewski jest magistrem inżynierem budownictwa lądowego w specjalności drogowej. Filip posiada 16 lat doświadczenia zawodowego, z tego w Polsce prawie 10 lat i w Wielkiej Brytanii ponad 6 lat. Zdecydowaną większość kariery zawodowej Filip spędził pracując w biurze projektowym przy tworzeniu dokumentacji technicznej w różnych jej stadiach, dla dużych, wielobranżowych projektów infrastrukturalnych. Jego doświadczenie zawodowe zostało dodatkowo wzbogacone dzięki pracy w środowisku konsultingowym zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, pozwalając na styczność z przepisami, standardami technicznymi i procedurami obowiązującymi w obu krajach. Filip zdobył również cenne doświadczenie będąc zaangażowanym przy budowie autostrady A2 w Polsce. Filip posiada zarówno polskie uprawnienia budowlane jak i brytyjskie uprawnienia Chartered Engineer (CEng), nadane przez renomowaną instytucję Institution of Civil Engineers (ICE).

Opis Zajec: Celem wykładu było przybliżenie, zainspirowanie Inżynierią Lądową – Drogownictwem oraz zapoznanie młodych osób z procesem projektowania i budowy dróg. Przedstawione zostały etapy powstawania drogi, od samej idei, poprzez projektowanie (rysunki, obliczenia), a skończywszy na jej budowie oraz zaangażowanie wielu różnych specjalistów potrzebnych do jej powstania. Wykład był w części interaktywny i zawierał również zarys historyczny rozwoju drogownictwa na przestrzeni wieków, jak i również przegląd wschodzących technologii przyszłości.

Grupa wiekowa: 12 – 16 lat

Czas trwania: 40 min

Ignaszewski

Tytuł zajęć:  Pakiet Człowiek z pasją do życia i Inżynier z pasją do zawodu

Imie i nazwisko: mgr inż. Teresa Bilińska, Członek Izby Inżynierów w Polsce DOIIB i Wielkiej Brytanii CIBSE oraz STP

Biografia prowadzacego: Pracuje już w budownictwie światowym w zawodzie inżynier instalacji i sieci sanitarnych ponad 25 lat. W zakres pracy wchodzi projektowanie instalacji wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji, gazu, wody i kanalizacji od najmniejszych do największych projektów na świecie Data Centre w Europie, Stadion w Katarze, Marriott Hotele w Nigerii,  London City Island apartamenty, Fabryka Dell w Łodzi. Pasje- chodzenie po górach , żeglarstwo, jazda na nartach, koszykówka.  Własne doświadczenie i pasję w zawodzie i pasję do życia trzeba przekazywać następnemu pokoleniu, motywować ich tak jak mnie kiedyś motywował ktoś inny, dlatego chęć prowadzenia zajęć w Polskiej Szkole Sobotniej. Pasja do zawodu musi być najpierw poparta pasją do życia. Prowadzenie inwestycji praca w trudnym zawodzie to również umiejętność zarządzania stresem, umiejętność utrzymania dobrego zdrowia, umiejętność posiadania stabilnej rodziny, tworzenie dobrych relacji międzypokoleniowych, chęć ciągłego zdobywania wiedzy w zawodzie i o otaczającym świecie ( historia, geografia, rozmowy z ciekawymi ludźmi).

Opis Zajec: Prezentacja z wykonanych projektów, króciutkie opisy, motywacja do działania podane z humorem.

Grupa wiekowa: 12 – 16 lat

Czas trwania: max 30 min prezentacja 10 min dyskusja

 

Bilinska

Tytuł zajęć: Dlaczego warto zostać inżynierem budownictwa

Imię i nazwisko: Piotr Świeboda

Biografia prowadzącego: Z wykształcenia magister inżynier budownictwa. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Pracuje w budownictwie od ponad 15 lat w tym od 12 lat w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno na projektach związanych z budową budynków jak i również na projektach infrastrukturalnych. Większe projekty zrealizowane to między innymi budowa biurowców i centrów handlowych w Warszawie, budowa stacji metra przy Kings Cross, budowa mostu kolejowego Blackfriars w Londynie. Obecnie pracuje przy budowie nowej linii kolejowej w Londynie Crossrail. Crossrail jest obecnie największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną w Europie. Posiada polskie uprawnienia budowlane oraz jest członkiem w Institution of Civil Engineering  w Londynie (status Chartered Engineer, CEngMICE). Zaangażowany we współpracę z Europejską Federacją Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Opis Zajęć: Wykłady dotyczące pracy inżyniera budownictwa. Czym zajmuje się inżynier budownictwa w pracy codziennej. Dlaczego warto zostać inżynierem. Ciekawe fakty dotyczące dużych przedsięwzięć inżynierskich.

Grupa wiekowa: Młodzież

Czas trwania: ok. 30 minut

 

Opinie i podziękowania

“Droga Pani Ewelino, serdecznie dziekuje Pani i calemu zespolowi Stowarzyszenia Technikow Polskich w Wielkiej Brytanii za wspaniale dzisiejsze zajecia w naszej szkole. Uczniowie, kadra nauczycieli wraz z kierownictwem szkoly, wszyscy byli bardzo zadowoleni z fantastycznie przygotowanych i interesujaco prowadzonych zajec. (…) dziekujac w imieniu calej szkoly. Pozdrawiam serdecznie”

Zastepca Dyrektora Szkoly na Balham

 

“Dzień dobry,

w imieniu uczniów klasy III chciałam serdecznie podziękować za zajęcia, w jakich dzieci mogły uczestniczyć w czasie zajęć dn. 17 marca.

Dzieci były w niebowzięte!

Innowacje, mikrobiologia, a na koniec magia chemii zrobiły na nich ogromne wrażenie!

Życzymy dalszych sukcesów w realizacji swoich zajęć 🙂

Pozdrawiam serdecznie”

Dorota Piotrowska-Holiat (nauczyciel klasy III)

 

“Droga Pani Ewelino!

W imieniu szkoly, składamy podziękowanie za wspaniałą prezentację w wielu dziedzinach nauki – a szczególnie, interesujące było spotkanie z pasjonatem chemikiem.

Bardzo popieramy Wasza inicjatywe odwiedzania szkol polskich w WB i popularyzację najnowszych osiągnięć techniki wsrod mlodziezy szkol sobotnich, poprzez prowadzenia interesujacych zajec.

Dziękujemy; uczniowie, grono nauczycielskie i dyrekcja, ze szkoły na Nightingale Lane, Balham.

Pozdrawiamy serdecznie”

Maria Clark Zastepca Dyrektora Szkoly na Balham

 

“Bardzo dziękuję za Waszą wizytę i wspaniały program.  Dzieci były zachwycone a nauczycielki pełne podziwu”

Wojtek Poza, Dyrektor Polskiej Szkoly Sobotniej imienia Henryka Sienkiewicza w Londynie

 

“Pani Ewelino,

za Pani pośrednictwem chciałabym raz jeszcze podziękować wszystkim Państwu obecnym na naszym Dniu Polskim w sobotę 16 czerwca.

Dziękujemy za uświetnienie naszej imprezy, za aktywną obecność i propagowanie nauki w sposób niezwykle ciekawy, po prostu za poświęcony nam czas:)

Oczywiście, wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wykładu pana Zbyszka, ale otrzymałam też wiele pozytywnych ocen wszystkich Państwa stanowisk; wiem, że dzieci (ale też rodzice) bawiły się świetnie i o to nam wszystkim chodziło.

Mam nadzieję, że Państwo także spędzili u nas miło czas i w przyszłości powtórzymy współpracę.

Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkim Państwu wielu sukcesów zarówno na polu zawodowym jak i osobistym”.

Renata Zotow, Nauczycielka w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie

Partnerzy Projektu

BowTie  Zortrax  Smartspacegroup  Bimacademy  Bb  Highgate